Katalog/ İnsert/ Dergi Nedir?

 

Katalog Nedir?

Katalog, kurumların ve ya firmaların ürünlerinin ve hizmetlerin tanıtıldığı kitap veya kitapçıklardır. Kataloglar yapımında kuşe kâğıdı; tel veya iplik kırımlar kullanılmaktadır. Maliyeti diğer baskı materyallerine göre fazladır. Fakat kurumunuzun markalaşmasına yardımcı olur.

Katalog Tasarımda Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Katalogun kapak kısmında dikkat çekici görsel ve tasarımların kullanılması kataloğunuzu daha beğenilen bir noktaya taşıyacaktır. 

İyi bir şekilde kategorize edilmiş ürünler, müşterileri daha da içine çekecektir.

Katalog tasarımı firmaya uygun olmalı, kullanılacak resimler,yazılar, zeminler birbiriyle uyum içinde ve çözünürlükleri yüksek olmalıdır. Kataloglarda kaliteli görsellik elde edilebilmesi için baskının 300 dpi ve üzeri çözünürlük kullanılmalıdır.

Firmanın logosu tanıtılacak ürünler ve istenilen konu firmanın kurumsal kimliği ile uyumlu olmalı kolay anlaşıla bilmelidir

Kullandığımız ürünler ön plana çıkarılmalıdır.

Kullanılan yazı karakterleri kolay okunmalıdır.

 

İnsert Nedir?

İndirim, kampanya ve tanıtım broşürü olarak da bilinir. Tek veya birden fazla sayfalı bir baskı materyalidir.  İnce, parlak ve renkli kağıtlara basılır. Genellikle yeni ürünler, indirimler, kampanyalar ve müşterilerin haberdar edilmesi durumlarında yoğun olarak kullanılmaktadır. Özellikle perakendecilerin en çok kullandığı tanıtım yoludur. İnsert baskı, özellikle dönemlik kampanya tanıtımları olduğunda kısa süreli etki ederek yoğun olarak kullanılmaktadır.

Firmalar insert baskıları düzenli olarak haftalık ya da on beş günlük periyotlarla çıkarırlar. Bu da müşterilerin indirim ve kampanyaları kolay bir şekilde takip etmesini sağlar.İnsert  dağıtımında yaygın olarak kullanılan gazete ve dergilerle dağıtılmasıdır. Böylece ulaşılması hedeflenen kitleden daha fazla kişiye ulaşım sağlanmaktadır.

 

Dergi Nedir?

Dergi, belirli aralıklarla yayımlanan, genellikle kuşe veya mat kâğıda basılan yayın organıdır. Dergiler genellikle belirli zaman aralıklarıyla piyasaya çıkan sayılar halinde yayımlanır. Derginin tasarımı içeriğine göre düzenlenmelidir. Dergilerde çeşitli konulara ilişkin ha­ber, makale, eleştiri, inceleme ve araştırma­nın yanı sıra renkli fotoğraflar, resimler ve karikatürler de yer alabilir.

 

Dergilerin Teknik Özellikleri

Dergiler kuşe kâğıda, iç sayfaları nispeten ince kapak sayfası ise daha kalın şekilde basılır.

Dergi baskısında kullanılan kuşe kâğıtlar iç sayfalarda 115 ila 170 gr ağırlığında seçilir.

Kapak için seçilecek kuşe kâğıt 135 ila 350 gr arasında değişebilmektedir.

Dergi baskısında sayfa sayısı 4 ve katı olacak şekilde belirlenir.

Dergiler genel olarak sayfalar ziyan olmayacak şekilde farklı boyutlarda basılabilmektedir.

Dergiler ciltlenirken tel dikiş veya omega dikiş adı verilen yöntemler kullanılır.

Dergi Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Dergi görsel bir yayın organı olduğundan dolayı dergi basımında kullanılan fotoğraf ve resimlerin kalitesi oldukça iyi olmalıdır.

Derginin kapak tasarımı konusunda da büyük hassasiyet gösterilmeli ve derginin en önemli unsuru olan kapak kısmı çok iyi tasarlanmalıdır.

Daha Fazla Oku

Referanslarımız

Yüzlerce ürünlerimizden tercih eden kurumsal müşterilerimiz

Copyright 2023 © edijitalbaski.com | Online Baskı Merkezi | Tüm Hakları Saklıdır.